GÖRÜNTÜ İŞLEME TABANLI LED BOARD HATA BULMA OTOMASYONU


Günümüzde elektrik enerjisinin tüketimindeki büyük bir pay aydınlatma ürünlerine aittir. Bu sebepten dolayı sürekli olarak daha az enerji tüketen ve çevreye daha az zarar veren aydınlatma ürünleri geliştirilmektedir. Bu çalışmanın son ürünü olan LED’li aydınlatma ürünleridir. LED’ler enerji verimlilikleriyle, uzun ömürleriyle ve çevreci olmalarıyla diğer aydınlatma ürünlerinin önüne geçmektedir. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile beraber çeşitli alanlarda görüntü işleme teknikleri kullanılmaktadır. Hızlı ve doğruluk payının yüksek olmasından dolayı endüstriyel otomasyon sistemlerinde görüntü işleme tabanlı hata bulma sistemleri sıkça başvurulan bir çözüm haline gelmiştir. Ayrıca fotometrik ölçümlerde kameraların kullanılması ile beraber aynı fotoğraf üzerinden birden fazla ölçüm yapılabilir hale gelmiştir. Yapılan çalışmada ise LED aydınlatma armatürü üretimde kullanılan LED Board'larda fotometrik özelliklerinin belirlenmesi amaçlı kontrol otomasyonu geliştirilmiştir. Bilgisayar kontrollü oluşturulan sistem ile LED Board üzerindeki bütün LED'lerin renk ve parlaklık kontrolleri yapılarak hatalı LED'lerin tespiti gerçekleştirilmiştir.

 


GONİOFOTOMETRE

Yapılan çalışmada yeni nesil aydınlatma armatürlerine uygun olarak geliştiren goniofotometre ile kamera yardımıyla ışık şiddet eğrileri çıkartılmıştır. Kameralı fotometrik ölçüm cihazlarının en önemli özelliklerinden biri kamera ile aydınlatma armatürü arasındaki uzaklığın oldukça azaltılabilmesidir. Bu özellik sayesinde dar alanlarda da fotometrik ölçüm yapılabilmesi olanaklı hale gelmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen diğer bir artı ise fotometrik değerlerin kameralar sayesinde ekonomik olarak elde edilebileceği kanıtlanmıştır.

Sistemde her aydınlatma düzleminde ölçümü gerçekleştirebilecek goniofotometre tasarımı yapılmıştır. Cihazın hareketi step motorlar yardımıyla sağlanmıştır. Step motorlar yapılan elektronik kontrol kartı sayesinde bilgisayar kontrollü hareket edebilir hale gelmiştir. Sistemin çalışması sonucunda elde edilen fotoğraflar C# programlama dili ile hazırlanan görüntü işleme filtreleri sayesinde analizi gerçekleştirilerek fotometrik değerlere ulaşılmıştır. Ölçümler sonucunda elde edilen veriler ve aydınlatma armatürünün özellikleri özel bir dosya yapısına kaydedilerek aydınlatma tasarım programlarında da kullanılabilmesi amaçlanmıştır.

Broşür içi tıklayınız